Ara

 
 

İdrar yolu darlıklarında kesin çözüm; Açık ameliyat

Tarih 24 Mart 2012, 23:52 Editör

Birçok erkeğin yaşam kalitesini düşüren bir sorun olarak ortaya çıkan idrar yolu darlığı, açık ameliyatla kesin şekilde tedavi edilebiliyor.

Sema Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin, idrar yolu darlığının enfeksiyon yada leğen kemiği kırıkları, ata biner tarzda apış arası düşmeler gibi travmalar nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

Rahat idrara çıkmayı engelleyen idrar yolu darlığı nedeniyle yıllarca yanlış operasyonlar geçiren, farklı ilaçlarla sıkıntılarına çözüm arayan birçok erkek, hayatı boyunca bu sıkıntı ile yaşamak zorunda kalıyor. Ancak idrar yolu darlıklarında tedavi imkanı mümkün. Sema Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin, idrar yolu darlığının enfeksiyon yada leğen kemiği kırıkları, ata biner tarzda apış arası düşmeler gibi travmalar nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

Sorunun ilk belirtilerinin kaza sonrası idrar kanalından taze kan gelmesi, arkasından idrarını yapmada zorluk veya idrarını yapamama şeklinde olduğunu ifade eden Doç. Dr. Şahin, “Bu hastalarda başlangıçta endoskopik tedaviler denenmekte ancak bazı hastalarda bu tedavi şekli yeterli olmamaktadır. Özellikle darlığı uzun olan, en az iki-üç kapalı yöntem yapılmış olmasına rağmen darlığı tekrar eden hastalarda kapalı yöntemde ısrar edilmemesi gerekir. Bu hastalara, darlığın yerine uzunluğuna göre değişik yöntemler kullanarak kesin çözüm üretmek gerekir. Bu hastaların bazen ondan fazla kapalı ameliyat geçirdiklerine şahit oluyoruz. Oysa açık ameliyatla bu hastaları tamamen sağlığına kavuşturmak mümkündür” dedi.

Ameliyatın genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabildiğini ve bir-iki saat sürdüğünü belirten Şahin, “Ertesi günü hasta taburcu edilmektedir. Yıllarca ince tazyiksiz işeyen ya da sondaya mahkum olan veya sık tekrarlayan kapalı ameliyatlara maruz kalan bu hastalar yüzde 95 oranında sağlıklarına kavuşabilmektedirler” diye konuştu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASINDA

Hastamdan gelen bir mektup

Hastamdan gelen bir mektup Oh be Dünya varmış 17 yıldır çektiğim sıkıntının son bulmasının ifadesidir “Oh be Dünya varmış”. Dile kolay 17 s...

Bir hastamdan haber var

Bir hastamdan haber var 5 yıl önce üretra darlığı nedeni ile ameliyat etmiş olduğum bir hastamın duygu ve düşünceleri
   
Kadın üriner inkontinansı

Üriner inkontinans; idrarın istemsiz olarak kaçırılması şeklind...

Böbrek Kistleri ve Sınıflaması

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan lezyonlard...

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri en sıklıkla iki tipte görülür. Bunlardan %85 ora...

Kronik Prostatit

Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı olarak bilinir....

Prostat Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hastalar ve onların yakınları için, prostattaki kanser hastalığ...

Coşkun Şahin
Prof. Dr. Coşkun ŞAHİN  Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bilim Dalı  -  Adres: Yali Mah. Sahil Yolu Sk. No:16 - Dragos 34844 Maltepe / İSTANBUL Telefon: 0 216 458 90 00 | Faks: 0216 352 83 59  E-Mail: drcoskunsahin@yahoo.com

Designed by: Alim ŞAHİN